Prorč v USA mohou mít řidičský průkaž již od 15 let

Posted on Posted inMoto


Jedním z věkových limitů, který zná u nás každý člověk, je věk pro možnost udělat si řidičské oprávnění na osobní automobil. U nás je to s dosažením dospělosti, tedy ve věku 18 let. Teprve tehdy můžeme absolvovat autoškolu a udělat si řidičský průkaz skupiny B. Ovšem zdaleka ne ve všech zemích světa tomu tak je. Některé z nich mají v tomto ohledu úplně jiné hranice.

 

Jednou z nich, která nás možná překvapí, jsou Spojené státy Americké. Zde je totiž minimální věk, kdy můžeme získat řidičák, nižší – pouhých 15 let. To se může našinci zdát zvláštní. Když se podíváme na naše patnáctileté, tedy děti, které zrovna vychází základní školu, případně začínají první ročník na střední škole či učilišti, rozhodně nám nepřijde, že už jsou dostatečně dospělí a zodpovědní na to, aby mohli řídit automobil. Jak je tedy možné, že se na to v USA dívají jinak?

 

auto na silnici

 

Je to dáno z jedné strany kulturou. Zde se totiž klade mnohem větší důraz na svobodu, a auto je pro běžného Američana jedním z prvků svobody. Díky němu má totiž mnohem větší mobilitu a není limitován tím, kam může dojít, případně veřejnou hromadnou dopravou, která je zde podstatně horší, než je tomu u nás.

 

řidičský průkaz v kapse

 

Dalším, mnohem závažnějším důvodem je pak to, že zde jsou mnohem závislejší na autech. Zatímco u nás je celkem běžné, že děti chodí samy do školy, zde něco takového neexistuje. Jednak je vše příliš daleko, než aby se tam dalo pohodlně dojít, a hlavně města jsou zařízena pro automobilovou dopravu, a nejsou tedy pro chodce příliš bezpečná a pohodlná. Jednoduše řečeno, bez auta si v podstatě ani nemůžete nakoupit.

 

Je tedy nezbytné, aby jej i mladí lidé měli co nejdříve, a mohli tak být alespoň částečně mobilní. Nemusí se tak ve všem spoléhat na své rodiče či někoho jiného, že je někam odveze. S výjimkou několika měst zde totiž autobusová a zvláště vlaková doprava značně pokulhává. Auto je tedy i pro mladé lidi nezbytné.